PODLE ČEHO URČUJEŠ CENU SVÝCH ONLINE KURZŮ?

Jaké to know-how má na trhu cenu, kolik jsou lidé ochotni za něj zaplatit a jak si to know-how cení.

Tohle prostě odhadnu. Ať už podle toho, kolik skrz to know-how můžou získat, nebo jak je to know-how rozsáhlé, jak rozsáhlý je ten kurz nebo co učí. Pokud jsou to věci pro byznys, tak jsou dražší, pokud jsou to víc věci osobního stylu, tak jsou levnější.

Druhá věc je, jak cítíte svoji hodnotu, jak se každý cítíme. Nějaký program může být nabitý informacemi, ale jeho autor, lektor, expert se necítí podhodnocen nebo necítí svoji hodnotu, svoji sílu a může ho prodávat za desetinu toho, co bych byl ochoten prodávat já.

Taky záleží na zkušenostech, na tom, jak dlouho jste na trhu. V mém případě se cena mých programů za poslední tři roky zvětšila zhruba trojnásobně, ale taky se zvýšila jejich užitná hodnota. Je v nich mnohem více i praktičtějších věcí, používám trošku jiný přístup a jiný postup. Takže jak roste moje zkušenost, to know-how, které předávám, tak roste v podstatě i cena těch programů.

Cena taky odlišuje, pro koho je ten program určen. Mé programy nejsou pro všechny. Dost si zakládám na tom, že pokud v nějakém oboru udělám program, tak je to to nejlepší, co lze v daném oboru získat, a taky to jde do příslušné hloubky. V tomhle případě si mohu dovolit účtovat vyšší cenu.

Takže není nějaký jednoduchý způsob, podle kterého bych to stanovoval. Záleží na typu programu, na oboru.

A já osobně se teď více pozicuju do těch vyšších nebo středních kategorií programů. Nezajímají mě úplně ty low-costové, základní programy.

Ale zase mám třeba programy, které se dají rozdělit, to znamená, že mají několik modulů. Třeba celý program stojí 30 000 Kč, ale když si vyberete jenom jeden modul, tak za něj zaplatíte tři, čtyři tisíce korun.

Tedy záleží, co člověk potřebuje, na jaké úrovni svého podnikání je, a podle toho se může rozhodnout.